Witamy na stronie Klubu Turystów Górskich i Narciarzy Watra PTTK w Głogowie!
bhttps://www.youtube.com/watch?v=zU-OsXG7AXcDachsteingebirge
Dachsteingebirge
Mapy
KOMPASS Dachstein nr.20
KOMPASS Dachstein, Ramsau, Filmoos nr 031Ramsau am Dachstein, uzdrowiskowa gmina w Austrii, w kraju związkowym Styria, w powiecie Liezen. Liczy 2765 mieszkańców. Leży w Alpach Salzburskich. Jest znaną bazą narciarską i ośrodkiem sportowym, znajduje się tu kompleks skoczni narciarskich.

Gospodarze potrafią reklamować swoje piękne góry. W sieci można znaleźć dziesiątki takich filmów.

Wąwóz Silberkarklamm.Propozycja, krótkiej, bardzo ciekawej trasy przez Wąwóz Silberkarklamm.

Czas przejścia z parkingu około godziny, odległość 1,2 km. Różnica wzniesień 241 m. Punkt docelowy, schronisko Silberkarhütte. Powrót tą samą trasą do parkingu lub szlakiem do Ramsau czas przejścia 1.5 h odległość 4 km.
Trasa długa. Podejście do Stangalm i dalej aż do Guttenberghaus ( 2147 m) , zejście do Ramsau.
Całkowity czas przejścia 5.35 h Odległość 13.5 km Różnica wzniesień 1200 m.


Filzmoos


Austryiacka wioska Filzmoos zachwyca malowniczym położeniem u stóp Bischofsmütze (2458 m) najwyższej kulminacji pasma Gosakamm. Miejsce bardzo ciche,spokojne i nastrojowe, nadaje się dla osób lubiących spędzać urlop w cichych zakątkach.Przejście do schroniska Hofpürglhütte. (1705m) Czas podejścia około 1 h. Odległość 2km. Przewyższenie 423 m. Najkrótsza trasa, zejście tą samą drogą do parkingu. Trasa dłuższa, bardzo widokowa, zaznaczona na mapce. Sumaryczny czas przejścia 4 h. Odległość 7.5 km. Suma podejść 591 m, zejść 589 m.

Film z podejścia do schroniska Hofpürglhütte. można znaleźć tutaj.


Seethalerhütte (2740m)
To górskie schronisko zostało pierwotnie zbudowane jako schron dla alpinistów , oferuje wspaniałe widoki na Dachstein Südwand (południowa ściana). Powrót tą samą drogą.

Film z wjazdu kolejką do góry, przejście przez lodowiec, samo schronisko, powrót i zjazd na dół można znaleźć tutaj.
Absolutnie konieczna słoneczna pogoda. Samo przejście bezpieczne. Czas przejścia 1h15', w jedną stronę. Odległość 2.2 km. Suma podejść 170 m, zejść 119 m.Na 2700 metrach wysokości urzeka najwyższa góra Styrii z niesamowitymi okolicznościami przyrody i panoramą z dalekim widokiem nad austriackimi szczytami, aż po same Czechy i Słowenię.
Atrakcje takie jak wiszący most Dachstein, spacer w chmurach Sky Walk, pałac lodowy lub taras widokowy ,Treppe ins Nichts, sprawiają, że niezapomniana przygoda w górach jest jeszcze bardziej pasjonująca. Gwarantujemy również tutaj zapierające dech w piersiach momenty jak i widoki wywołujące dreszczyk emocji. Już sam wjazd kolejką linową Dachstein-Gletscherbahn razem z balkonem przy wyjściu z gondoli jest przeżyciem samym w sobie.

Südwand-Hütte und Glös Alm
Z parkingu mijamy dolną stację kolejki linowej kierując się znakami Südwandhütte. Ścieżka prowadzi początkowo prawš stroną kolejki linowej przez rzadki las modrzewiowy, później skręca w lewo i przecina zbocza w kierunku zachodnim. Ścieżka w kierunku ogrodu wspinaczkowego (Klettergarten) rozgałęzia się w prawo. Nadal przecinamy zbocza w kierunku zachodnim. Od schroniska wycieczkę można przedłużyć do: Mitterstein (2 godz. 5 min) , Hunerkogel (3 godz. 20 min) , Kleiner Gjaidstein (3 godz. 50 min) , Seethalerhütte , Hoher Gjaidstein (4 godz. 20 min) , Kleiner Koppenkarstein (3 godz. 35 min) , Großer Koppenkarstein (4 godz. 10 min) , Hoher Dachstein. Długość proponowanej trasy 7.4 km Czas przejścia 3.5 h Suma podejść 478 m Suma zejść 472 m Najwyższy punkt na trasie 1870 m.


Film z podejścia do schroniska można znaleźć tutaj.


Giglachsee i Oberhüttensee
Punkt wyjścia na trasę, Ursprungalm. Dojazd samochodem lub autobusem około 40 min, parking płatny. Podejście nad staw Giglochsee łatwe 2.5 km około 1.5 h suma podejść 375 m.
Krótsza trasa, dojście do schroniska Ignaz Mattis Hütte czas przejścia w sumie 2 h i 3.6 km Obejście Giglochsee i zejście na parking, czas przejścia w sumie od 3 do 4 h.
Trasa dłuższa, średnio trudna. Przejście z Giglochsee do Oberhüttensee i zejście na parking. Czas przejścia 6.40 h Odległość 10.8 km Suma podejść i zejść 900 m. Po drodze schroniska.

Film z podejścia do schroniska na krótszym odcinku trasy można znaleźć tutaj.


Bärfallspitze.
Wycieczka górska na Bärfallspitze: średni poziom trudności. Dystans: 8.2 km Podejście: 570 m Czas trwania: 4:00 - 5:00 godz. Najniższy punkt: 1772 m.n.p.m Najwyższy punkt: 2083 m Trasa rozpoczyna się wjazdem kolejką linową Schladminger Tauern, która znajduje się 200 metrów od budynku SissiPark ( z kartą Sommercard przejazd kolejką jest bezpłatny ) w Haus im Ennstal. Ścieżka prowadzi od stacji górskiej okrężną drogą Schafsinn do Rossfeldsattel. Stąd wystarczy podążać za znakami i po 45 minutach dociera się do Bärfallstspitze, skąd roztacza się wspaniała panorama. Istnieje kilka wariantów zejścia ze szczytu. Najciekawszy przez Moaralmsee i Kaiblingalm. Trasa poprowadzona jest przyjemną leśną ścieżką z powrotem do stacji górskiej.Przejście tej trasy z dużym pieskiem można zobaczyć na tym krótkim filmie. Piesek chyba szczeka po niemiecku.


Riesachsee i Riesachwasserfall
Dojazd 21 km. czas 35 min. Trasa krótka, bardzo ciekawa, nie nadająca się dla psów, dużo schodów, mostków, podejście drogą jednokierunkową, dobrze zabezpieczoną. Po drodze wodospady, duże, górskie jezioro, schroniska. Zejście inną drogą, łatwe. Czas przejścia 3 h, odległość 8 km.Film z podejścia do wodospadów, górskiego jeziora i schronisk można znaleźć tutaj.