Witamy na stronie Klubu Turystów Górskich i Narciarzy Watra PTTK w Głogowie!
Klub Turystów Górskich i Narciarzy "Watra"
I. O Klubie

KTGiN "Watra" działa od 1976 roku.

Spotkania członków i sympatyków klubu odbywają się gościnnie w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Jedności Robotniczej 15 w każdy pierwszy czwartek miesiąca godz. 18.00

Klub organizuje:
 • wycieczki jednodniowe po regionie (w soboty i niedziele) piesze i narciarskie wspomagane w razie potrzeby różnymi środkami lokomocji
 • wyjazdy weekendowe w Sudety lub pogranicze (Łużyce) (1 x w miesiącu)
 • wyjazdy weekendowe (3-4 dniowe) do Czech, Niemiec lub na Słowację
 • wyjazdy górskie 10-14 dniowe krajowe i zagraniczne (lipiec-październik) w góry Europy
 • wyjazdy narciarskie w okresie ferii zimowych (narty biegowe, śladowe lub zjazdowe oraz inny sprzęt nadający się do poruszania po śniegu)
 • spotkania klubowe z różnych okazjii (imieniny, śledzik, andrzejki, opłatek, sylwester, tłusty czwartek, Walentynki, wyjazdowe pożegnanie karnawału, powitania i pożegnania czterech pór roku, pieczenie ziemniaka itp.) Wyjazdy odbywają się pod czujnym okiem przodowników turystyki górskiej i narciarskiej oraz przewodników z uprawnieniami. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do udziału w naszych spotkaniach i imprezach.

  II. Nasze wyprawy zagraniczne

 • 1974 - Słowacja (Tatry Wysokie, Bielskie)
 • 1979 - Bułgaria (Riła i Pirin)
 • 1984 - Słowacja (Mała i Wielka Fatra, Niżne Tatry)
 • 1986 - Słowacja (Tatry Zachodnie i Wysokie)
 • 1994 - Słowacja (Mała i Wielka Fatra)
 • 1996 - Dolomity (rejon Cortina D'Ampezzo i Marmolada + Wenecja)
 • 1997 - Ukraina (Czarnohora i Gorgany + Rachow, Drohobycz)
 • 1998 - Francja, Hiszpania (Pireneje + Biarritz, Barcelona, Carcassonne, Avignon )
 • 1999 - Rumunia (Bukowina i Alpy Rodniańskie + Suczawa)
 • 2000 - Norwegia (fiordy i wodospady + Bergen, Oslo, Lillehamer)
 • 2001 - Alpy Austriackie (rejon Stubaital + Innsbruck) i Chorwacja (Masyw Wielki Ryśniak + Opatija, Jeziora Plitwickie)
 • 2002 - Alpy Austriackie (rejon Landeck + Bregenz, Vaduz) i Dolomity (rejon Madonna di Campiglio + Werona)
 • 2002 - Ukraina (Krym + Lwów)
 • 2003 - Alpy Austriackie (rejon Zell am See, Glockner- i Venediger-gruppe + Bad Gastein, wodospady Krimml, Kaprun) oraz oraz Szwajcaria (rejon Davos, Klosters i Arosa)
 • 2004 - Rumunia (okolice Braszowa) i Bułgaria (Riła i Pirin + Witosza, Sofia)
 • 2005 - Alpy Austriackie (Rejon Dachstein + Bad Ischl, Hallstatt) i Dolomity (rejon Molveno oraz rejon jeziora Garda)
 • 2006 - Alpy Austriackie (rejon Insbruck + Wattens, Rattenberg) i Szwajcaria (rejon Saas Fee i Zermatt)
 • 2007 - Słowacja - 30.06-09.07 (10 osób).
  Od kilku lat bazą noclegową w trakcie naszych wędrówek po Tatrach jest Liptovska Kokava, mała wioska położona 2 km. na południe od Pribyliny w Tatrach Zachodnich. Bardzo dobre warunki,niska cena, zaprzyjaźnieni gospodarze. Do większości tras w Tatrach Wysokich ,Zachodnich i Niskich jest od pół do godziny jazdy samochodem. Posiłki można przygotować w dobrze wyposażonej kuchni lub po przystępnych cenach zjeść na trasie. Tatry Wysokie ciągle sprawiają przygnębiające wrażenie po katastrofalnym huraganie,który położył prawie 100% lasów. Trasy w Tatrach Zachodnich i Niskich mają jedną wielką zaletę,nawet w sezonie jest tam mało ludzi,cisza i spokój. W pobliskim Liptowskym Janie znajdują się baseny z ciepłymi leczniczymi wodami,a z Liptowskyego Mikulaszu tylko jeden skok nad wielkie morze - "Liptowskie Morze". Mogą tam wypoczywać wszyscy od najmłodszych do najstarszych.Zapraszamy wszystkich chętnych w przyszłym roku,służymy pomocą jeśli ktoś chce wyjechać indywidualnie.
 • 2007 - Francja - 25.08-01.09 (Chamonix - 8 osób).
  Przez tydzień grupa turystów z "Watry" przebywała w Chamonix, najbardziej znanej miejscowości w masywie Mont Blanc po stronie francuskiej. Niestety zła, deszczowa pogoda zabrała nam kilka dni i wielkie, ogromne góry, nagle gdzieś się podziały. Chamonix to raj dla alpejskich wspinaczy, narciarzy i zwykłych turystów, duża baza noclegowa , mnóstwo wyciągów. To jedno z niewielu miejsc, gdzie lodowce schodzą prawie do samego miasta. Dla zwykłych turystów szlaki poprowadzone są do 3000m. Powyżej zaczyna się świat wiecznego śniegu i lodu, po którym wędrowanie wymaga doświadczenia, sprzętu i świetnej kondycji. Kiedy wreszcie pokazało się słońce, wyjechaliśmy wysoko w góry. Widok z Aiguille du Midi (3842m) wart jest każdej ceny z innych tras i wierzchołków też.
 • 2007 - Bawaria - Austria 18-25.08 (Bichlbach - 8 osób)
  Korzystając z bazy noclegowej Interhome, wynajęliśmy mieszkania w przytulnym,rodzinnym pensjonacie w małej miejscowości Bichlbach, na granicy niemiecko-austriackiej. Nad całym rejonem dominuje widoczny z każdego miejsca masyw Wettersteingebirge z najwyższym szczytem Zugspitze (2962 m - najwyższe wzniesienie w granicach Niemiec). Po stronie niemieckiej, tłumy ludzi. Sprawdziliśmy stan przebudowy skoczni olimpijskiej w Ga-Pa, może w Nowy Rok cieszyć się będziemy z sukcesów Adama Małysza, rekordzisty starej skoczni. Jeszcze większe masy ludzi z całego świata co roku zwiedzają zamki króla Bawarii Ludwika II. My też tam byliśmy i czekając w kolejce degustowaliśmy lokalne piwa. Góry na południe od Zugspitze świetnie zagospodarowane, dużo schronisk, wyciągów a w zimie tras narciarskich. Dużo otwartych przestrzeni i pięknych widoków. Trasy turystyczne urozmaicone, dla początkujących i dla zaawansowanych. A piwo tak samo dobre jak w Niemczech, szczególnie wysoko w górach.
 • 2007 - Montenegro - Ulcinj (20.06-4.07 i 31.08-14.09 - 3 + 7 osób)
  Szpica w ilości 3 osób przebywała w Czarnogórze w pierwszym terminie. Pogoda ponad 30oC - wycieczki : *Boka Kotorska - Cetinje - Budva ; *Monastyr Ostrog - Jezioro Szkoderskie ; *Albania (Szkodra - Kluje - Tirana) ; *rejs do Ada Bojana - fish-picnic ; * Wielka Plaża.
  Druga grupa w drugim terminie. Było nieco chłodniej, pogoda sprzyjała zwiedzaniu. Zobaczyliśmy *gaje oliwne Valdanos ; *Monastyr Ostrog ; *Dubrownik (3 osoby) ; *Albania ( Szkodra - Kluje - Tirana ) ; *Lovcen - Cetinje - Kotor ; *Stary Bar - Stara Maslina ; *Boka Kotorska ; *Ada Bojana - Wielka Plaża. Obie grupy korzystały z oferty BP Oskar z Poznania z bazą w Ulcinju.
 • 2007 - Beskidy Huculskie - Góry Czywczyńskie, Hryniawskie i Huculszczyzna (19-26.08. - 2 osoby)
  Trasy:
  - Przełęcz Bukowień - Kostrycz - Krzywepole
  - Dżembronia - Smotrec - Pop Iwan - Uchaty Kamień - Dżembronia
  - Zełene - Skupowa - Kręta - żabie (Werhowyna)
  - Przejście grani Gór Czywczyńskich z biwakiem w rej. Przełęczy Łostuńskiej (od Dobrynia do dol. Białego Czeremoszu)
  - Sokolskie Skały - Sokolski Grzbiet - Studiów - Kuty - Kosów - Żabie
  - Jaremcze (wodospad i jarmark huculski)
  Skorzystaliśmy z oferty PTTK Rzeszów
 • 2008
  - Góry Łużyckie (Czechy - Niemcy) - luty
  - Irlandia (Derry, Ulster) - marzec
  - Saksonia (Budziszyn, Miśnia) - kwiecień
  - Czeski Raj - maj
  - Morawy (Ołomuniec) - maj
  - Hiszpania (Katalonia, Costa Brava), Szkocja (Edynburg, Stirling, Fort William, Portree) - sierpień
  - Jordania (m.in. Petra) - sierpień
  - Słowacja (Mała Fatra, Niżne Tatry, Tatry), Czarnogóra (Durmitor, Kotor) - sierpień
  - Czechy (Szwajcaria Czeska) - sierpień
  - Grecja (Kokkino Nero, Olimp, Meteory) - wrzesień
  - Meksyk (Teotihuacan - piramidy, Puebla, Mexico City, Acapulco, Taxco oraz miasto wiecznej wiosny - Cuernavaca) - wrzesień
 • 2009
  - Góry Kruszcowe (Rudawy, Krusne Hory, Erzgebirge): Annaberg, Karlovy Vary - marzec
  - Łużyce, Szwajcaria Czeska i Saska - kwiecień
  - Łużyce - Bad Muskau, Łęknica, Park Mużakowski (Muskauer Park) - maj
  - Berlin - czerwiec
  - Karkonosze Czeskie - Źródła Łaby (Pramen Labe) - czerwiec
  - Chorwacja "Kwiatkodzikowska" - Senj - (Krk, Sv. Juraj, Lukovo, Novi Vinodolski - Krasno Polje
  - "Jędrusiowe" Tatry (Niżne, Zapadne i Vysoke) - lipiec
  - Alpy "Ciesielskie" - (Włochy, Szwajcaria) - lipiec
  - Norwegia jeszcze raz - 17.07/2.08 - 11 osób
  Do Skandynawii dostaliśmy się promem do Ystad, nocnym kursem. Z Ystad przez Oslo do Gol naszej bazy wypadowej. Zamieszkaliśmy w dwóch hitach, korzystając z gościnności Natalki. Odległość z Głogowa do Gol wynosi około 1 200 km. Chity, w których mieszkaliśmy położone są w oddali od miejscowości i są charakterystyczną budowlą rekreacyjną dla Norwegii.
  Na początku zrobiliśmy rekonesans po okolicznych wzgórzach. Na pierwszej wycieczce Beata schodząc ze wzgórza pośliznęła się i doznała kontuzji. W wyniku akcji ratunkowej została dowieziona do bazy. Nie przeszkodziło jej to jednak w zwiedzeniu z obandażowaną nogą Trondheim.i Lillehammer. Był to najdalej na północ osiągnięty punkt wyprawy. Wracając z Trondheim przejeżdżaliśmy przez bardzo tajemną i pełną grozy krainę Trolli. Jazda tymi krętymi i wąskimi drogami to oprócz wspaniałych widoków również sytuacje mrożące krew w żyłach. Był to także wielki wysiłek dla samochodów i kierowców. W Norwegii bardzo często trzeba korzystać z przepraw promowych oraz wielokilometrowych tunelów, które bardzo skracają drogę. Dzięki nim można zaoszczędzić na czasie i paliwie, przemieszczając się z miejsca na miejsce.
  Zaliczyliśmy również największy w Norwegii i Europie lodowiec Jostedalsbreen, który zajmuje powierzchnię 487 km2. Doskonale zachowany krajobraz przed lodowcem mówi wiele o historii zlodowacenia. Staszek, Łukasz i Krzysiek zdobyli najwyższy szczyt Norwegii Galdhopiggen (2 469 m n. p. m.). Szczyt znajduje się w granicach Narodowego Parku Jotunheimen. Na szczycie panowała zima w środku lata.
  - Bułgaria (Riła i Pirin) - wrzesień (uczestniczył w wyprawie zorganizowanej przez PTTK Rzeszów - Marian)
  - Góry Kruszcowe - Freiberg, Altenberg - listopad
 • 2010
  Ten rok ograniczał się do wyjazdów krajowych i jednodniówek do krajów ościennych (Czechy, Niemcy), przy niewielkiej frekwencji.
  Niemcy - Weimar, Buchenwald - marzec
  Beskid Śląski i Żywiecki - sierpień
  Góry Świętokrzyskie, Beskid Sądecki - sierpień
  Rumunia - Fogaras, Bucegi - sierpień
  Rudawy Janowickie - wrzesień
  Czechy - Jizerske Hory, Liberec - listopad
 • 2011
  Kotlina Kłodzka i Ceske Kraliky - marzec
  Góry Izerskie - Grzbiet Kamienicki i Wysoki Grzbiet - maj
  Gorce - maj
  Rudawy Janowickie - czerwiec
  Alpy - Austria/Włochy - sierpień
  Karkonosze polskie i czeskie - sierpień
  Góry Łużyckie - pogranicze Czech i Niemiec, Saksonia - wrzesień
  Góry Izerskie polskie i czeskie - Jakuszyce - Harrachov - październik
  Kotlina Jeleniogórska - Dolina Zamków i Pałaców oraz G. Izerskie - Vodopady Mumlavy i Harrachov - listopad
 • 2012
  Obóz narciarski (Szklarska Poręba/Jakuszyce - luty)
  Saksonia z Marianem M. (18.03.2012)
  Wiosna nad jeziorem (Jodłów - 25.03.2012)
  Niedziela Palmowa w Miłakowie (01.04.2012)
  Brandenburgia z Marianem M. (Słońsk, Kostrzyn n.Odrą, Buckow, Seelow - 14.04.2012)
  Podziemnym szlakiem w Kamiennej Górze (24.04.2o12)
  Majówka nad Stawami (Milicz - 5/6.05.2012)
  Święto Bzu nad Odrą ( Bytom Odrz., Siedlisko, Nowa Sól - 12.05.2012)
  Memoriał im. Zenona Polaka cz.1 (Duża Wólka - Głogów 24.05.2012)
  Skansen Górniczo-Hutniczy w Leszczynie (Leszczyna, Rosocha, Chojnów - 9/10.06.2012)
  Tatry Słowackie, Słowacki Raj (Mengusovce 7 - 14.07.2012)
  Dolomity ( Borca di Cadore 18 - 26.08.2012)
  Alpy Julijskie (Ribno k. Bleda 26.08 - 01.09.2012)
  Memoriał im. Zenona Polaka cz.2 (Grodowiec, Żuków, Bobrowniki, Grodowiec 09.09.2012)
  Pieczony ziemniak w Ługach (20.09.2012)
  Marian W. w Bośni (24 - 30.09.2012)
  Czwórka w Turcji (Alanya 13-24.10.2012)
  Andrzejki( Podgórzyn 24/25.11.2012)
 • 2013
  Sylwester 2013 Ługi
  Andrzejki-Brama Lubawska 30/01.12
  Marsz Niepodległej, Wzgórza Dalkowskie 11.11.2013
  Stawy Przemkowskie 20.10.2013
  Góry Izerskie-jesień 12/13.10.2013
  Rudawy Janowickie 05.10.2013
  Szlak Odry - Pęcław 14.09.2013
  Alpy Berneńskie, Jungfrau - Szwajcaria 08.2013
  Dolina Montafon - Austria 08.2013
  Bieszczady 08.2013
  Tatry Wysokie- Słowacja 07.2013
  II Memoriał imieniem Zenona Polaka 23.06.2013
  Łagów 30.05.2013
  Winnica Kinga 18.05.2013
  Majówka w Górach Izerskich 01-05.05.2013
  Powitanie wiosny/Jodłów 03.2013
  Narty śladowe-Szklarska Poręba/Jakuszyce 02.2013

 • 2014
  Sylwester 2014 Ługi
  Andrzejki-Góry Bystrzyckie 11.2014
  Marsz Niepodległej, Wzgórza Dalkowskie 11.11.2014
  Wzgorza Pszczółkowskie 19.10.2014
  Rudawy Janowickie 12.10.2014
  Gorce 09.2014
  Grzybobranie 09.2014
  Lago di Como 08.2014
  Alpy - Austria 08.2014
  Bieszczady 08.2014
  Szumawa Czechy 12-19.07.2014
  III Memoriał imieniem Zenona Polaka 21.06.2014
  Gruzja 06.2014
  Sobótka 14.06.2014
  Grodowiec 25.05.2014
  Majówka w Górach Bialskich i Złotych 01-04.05.2014
  Lewy brzeg Odry Głogów-Zabornia-Borek-Krzepów 10.05.2014
  Wzgórza Dalkowskie Miłaków 13.04.2014
  Lewy brzeg Odry Głogów-Huta 06.04.2014
  Powitanie wiosny Jodłów 03.2014
  Spacer zimowo-wiosenny Glogów 09.03.2014
  Narty śladowe-Szklarska Poręba/Jakuszyce 02.2014
  Spacer zimowy Modła 09.02.2014
 • 2015
  Andrzejki-Karkonosze 11.2015
  Święto Niepodległości 11.11.2015
  Łagów 23-25.10.2015
  Karkonosze 20- 22.09.2015
  Jakubów 05.09.2015
  Dolomiti di Brenta 08.2015
  Alpy 08.2015
  Beskid Niski, Nowica 12-19.07.2015
  IV Memoriał imieniem Zenona Polaka 20.06.2015
  Sobótka 13.06.2015
  Park Mużakowski 17.05.2015
  GŁogówko 09.05.2015
  Góry Bystrzyckie 30.04-03.05.2015
  Leśna Dolina 11.04.2015
  Miłaków 29.03.2015
  Powitanie wiosny/Jodłów 22.03.2015
  Narty śladowe-Szklarska Poręba/Jakuszyce 01.2015
 • 2016
  Sylwester 2016 Jagniątków
  2016.11.26/27 Szklarska Poręba
  2016.11.11 Święto Niepodległości
  2016.08.22/25 Kotlina Kłodzka
  2016.09.24/25 40-lecie KTGiN Watra PTTK
  2016.08 Dolomiti Val di Fassa
  2016.08 Alpy Paznauntal
  2016 Norwegia
  2016.06.18 V Memoriał imieniem Zenona Polaka
  2016.06.11 Sobótka
  2016.21.05-29.05 Roztocze
  2016.04.05-08.05 Jura Krakowsko-Częstochowska
  2015.04.03 Miłaków
  2016.03.20 Powitanie wiosny/Głogów
  2016.02 Narty śladowe-Szklarska Poręba/Jakuszyce
 • 2017
  Sylwester 2017 Jagniątków
  2017.11.25/26 Szklarska Poręba
  2017.11.11Święto Niepodległości
  2017.10.21/22 Karkonosze
  2017.08 Alpy Pitztal
  2017.08 Dolomiti Alleghe
  2017.07.08-15 Beskid Niski i Bieszczady
  2017.06.25 VI Memoriał imieniem Zenona Polaka
  2017.06.03-10 Jura Krakowsko-Częstochowska
  2017.05.08-13 Góry Stołowe Karłów
  2017.05.03 Majówka w Głogowie
  Wieczór z piosenką turystyczną Jagniątków
  2017.03.26 Powitanie wiosny/Głogów
  2017.02 Narty śladowe-Szklarska Poręba/Jakuszyce
 • 2018
  Sylwester 2018 Jagniątków
  2018.11 Andrzejki-Łagów
  2018.11.11 Święto Niepodległości
  2018.09.15/16 Zittauer Gebirge
  2018.08 Dolomiti Val Gardena Ortisei
  2018.08 Alpy Bad Gastein
  2018.07.08-15 Beskid Sądecki
  2017.06.25 VII Memoriał imieniem Zenona Polaka
  2018.06.03-10 Szumawa Czechy
  2018.05.26/27 Karkonosze
  2018.04.22 Miłaków
  2018.03.25 Powitanie wiosny/Jodłów
  2018.01 Narty śladowe-Szklarska Poręba/Jakuszyce
 • 2019
  2019.11 Andrzejki-Karkonosze
  2019.11.11 Święto Niepodległości
  2019.10.19 Karkonosze
  2019.10.12 Wzgórza Dalkowskie
  2019.09.12-15 Szwajcaria Czeska i Saksońska
  2019.08 Dolomiti Val di Fassa
  2019.08 Alpy Kaisergebirge
  2019.07.22-29 Beskid Żywiecki
  2019.06 Prowansja Francja
  2019.06.16 VIII Memoriał imieniem Zenona Polaka
  2019.06.08-12 Góry Stołowe Karłów
  2019.05.25 Majówka/Jodłów
  2019.05.11/12 Karkonosze
  2019.04.14 Miłaków
  2019.03.23 Powitanie wiosny/Dzików
  2019.01 Narty śladowe-Szklarska Poręba/Jakuszyce
 • 2020
  2020.10.11 Rudawy Janowickie
  2020.09.13-20 Bieszczady
  2020.08 Gorce
  2020.06.21-27 Beskid Śląski
  2020.03.08 Spacer wiosenny/Głogów
  2020.02 Narty śladowe-Szklarska Poręba/Jakuszyce